U sklopu 13. Festivalu prvih, koji će se od 30. studenoga do 6. prosinca 2015. održati u Zagrebu. Festival prvih pokrenuo je multimedijalni umjetnik Željko Zorica (1957. – 2013.) postavivši ga kao smotru dostignuća stvaratelja različitih umjetničkih i neumjetničkih profila. Svake je godine festival prvih imao glavnu temu, za ovogodišnji je glavnu temu odabrana tema solidarnosti koja će biti tematiziran kroz sve izvedbi na ovogodišnjem Festival prvih.
U sklopu ovogodišnjeg festivala od 2. do 5. prosinca u Kulturnom informativnom centru (Preradovićeva 5) umjetnica Ina Sladić predstavit će svoj novi rad Screen Play u koprodukciji udruge Domino.
Image may be NSFW.
Clik here to view.
Screen Play je performans/instalacija koja se bavi utjecajem društvenih medija i općenito ulogom koju ekran zauzima u suvremenom životu. Ispituje (ne)mogućnost individualaca da potpuno suosjećaju s drugima u kontekstu „društva spektakla“, gdje je empatija nadomještena iluzijom i simulacijom kontakta kroz raznovrsne medijske tehnologije.
Rad istražuje našu potrebu za nekime tko će nas spasiti od anksioznosti stoljeća u kojem živimo. Instalacija povezuje tri osobe na različitim nivoima: osobu koja je kroz performans dehumanizirana, zatim osobu kojoj cyber space (ekran) pruža poziciju moći moderatora te ‘ispitanika’, tj. sugovornika koji je sama publika. Upravo kroz postavljanje pojedinaca u te uloge istražujem kontakt tj. odsustvo istoga u suvremenom životnom stilu. Internet u tom smislu otvara kvalitetne opcije razmjene uz mogućnost zadržavanja anonimnosti. Nažalost, često upravo zbog toga dolazi do zlouporabe informacija, te se prije sudjelovanja u instalaciji potpisuje dokument koji brine za privatnost svih razmijenjenih informacija, te se predaje mobitel kako se ništa ne bi snimalo, ali i kako bi ispitanik barem na sat vremena bio u potpunosti oslobođen od njegove interferencije.
Zašto je upravo rad Screen Play odabran za Festival prvih i kave veze ima sa solidarnošću? Screen Play se bavi grupom mladih, rođenih nakon 90-tih, koji se svaki dan suočavaju s nezaposlenošću i s nemogućnošću za preuzimanjem uloge mladog radnog čovjeka kakva nam je predložena društvom oko nas i pop kulturom kojom je upravo ta generacija bombardirana od samoga početka života. S druge strane, ta generacija živi online živote više od ikoga drugoga. Njihove online persone toliko su razrađene da je pitanje gdje je granica između online i offline persone.
Ideja je dati svakome individualcu sat vremena te s određenih 36 pitanja posvetiti tih sat vremena potpunome intimnom upoznavanju i razumijevanju razlike između realnosti u kojoj žive u Hrvatskoj i cyber života kojega mogu graditi kako god požele.
Pitanje je jednostavno jesmo li, koncentrirajući se na ostale globalne probleme zaboravili na probleme pojedinaca oko nas koji su spremni graditi vlastitu budućnost. Jesmo li u tome solidarni?
Ina Sladić (1986, Zagreb), nakon plesne edukacije pri Školi za klasični balet te Školi suvremenog plesa Ane Maletić odlazi na Folkwang University of Arts u Essenu, Njemačka, kao stipendistica tijekom cijelog školovanja, gdje je diplomirala 2011 te je tijekom školovanja prisustvovala i studentskoj razmjeni u Conservatoire National Supérieur Musique et Danse de Lyon. Od tada živi i radi između Njemačke i Hrvatske te surađuje sa brojnim umjetnicima (Xavier Le Roy, Marten Spangberg, Marina Abramović,Isabelle Schad & Saša Božić, Johannes Wieland, kainkollektiv, VRUM, Irena Mikec…).Aktivno radi i vlastite projekte u suradnji sa multimedijskim umjetnicima od kojih je EXPERIMENTALLABOR najpoznatiji, koji je 2012 bio predstavljen na dOCUMENTA(13) u Kasselu. 2013 napravila je solo Navigating Darkness u produkciji Dana suvremenog plesa u Varaždinu te nastavak iste serije, trio As The Dark Wave Swells u koprodukciji sa ZPC-om. 2014 predstavila je projekt 100 YEARS OF PARANOIA u suradnji sa Eberhard Kranemannom (KRAFTWERK, NEU!, FRITZ MUELLER) kao dio Berlinala 2014 ( The International Directors Lounge) te trenutno radi na novom projektu grupe kainkollektiv, „Burnout City“ i na vlastitom projektu #sveštotrebateznati u koprodukciji DOMINO-a i LAB &TD-a, te od 2015. svoje radove predstavlja pod imenom Dirty Dollhouse. Upravo je završila umjetničku rezidenciju u Australiji ( SLOVENIA – CROATIA – AUSTRALIA DANCE EXCHANGE 2015, gdje je produbljivala rad #sveštotrebateznati u Launcestonu, Brisbaneu, Melbourneu, Mariboru i Zagrebu). Službeno je potvrđeno da će 2016. izvoditi legendarni rad Marine Abramović „art must be beautiful, artist must be beautiful“.